Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Zamknij

Wyszukiwarka

Historia

Artykuły

 • Historia Zbuczyna

  Tradycja funkcjonująca w Zbuczynie podaje dwie etymologie powstania nazwy miejscowości. Pierwsza z nich głosi, że w miejscu, gdzie obecnie położony jest Zbuczyn, rósł niegdyś gęsty las, w którym kryło się wielu zbójów napadających na podróżnych. Stąd miała wypłynąć nazwa Zbójczyn, z czasem uproszczono na Zbuczyn.

  Czytaj Więcej o: Historia Zbuczyna
 • Stary Krzesk

  Stary Krzesk obecnie miejscowość położona w gminie Zbuczyn powiat siedlecki. Historia Starego Krzeska integralnie jest związana z historią Krzeska-Królowa Niwa. Pierwsza historyczna wzmianka pochodzi z 1409 r., w której odnotowano jako Micosius Krzeszky. Dalszy rozwój osadnictwa na tym terenie przyczynił się do wydzielenia przed rokiem 1493 Woli Krzeskiej, zwanej jako Królowa Niwa. W 1564 r. wieś została zapisana jako Krzesko Sthare. Pod tą nazwą wieś istnieje również w 1603 r. i przez cały wiek XVII i XVIII za wyjątkiem roku 1620, kiedy spotykamy nazwę wsi zapisaną jako Krzesko.

  Czytaj Więcej o: Stary Krzesk

Metryczka

Metryczka
Wytworzono:2021-03-16 15:59:17przez:
Opublikowano:0000-00-00 00:00:00przez:
Podmiot udostępniający: Gmina Zbuczyn
Odwiedziny:1573

Rejestr zmian

 • Brak wpisów.

Banery/Logo