Kontakt:
Gminny punkt „Czyste Powietrze”
Wydział Doradztwa i Ochrony Środowiska (tymczasowo budynek GOPS, piętro II)
Wybierz rzetelnego wykonawcę
W naszym programie nie promujemy konkretnych firm wykonawczych, ani urządzeń i materiałów, dlatego uważaj na to, z kim współpracujesz i co wybierasz, bo robisz to na własne ryzyko. To Ty zawierasz umowę o dotację i ponosisz odpowiedzialność za jej wydatkowanie.
Ważne jest, aby decyzje o zawarciu umowy były podejmowane przez wnioskodawcę bez nacisków i nie w pośpiechu, po sprawdzeniu danego wykonawcy (czy ta firma istnieje, czy ma doświadczenie w realizacji proponowanych usług). Należy zwrócić uwagę, że najczęściej próby oszustwa są podejmowane przy tworzeniu atmosfery pośpiechu i nacisków, że decyzja musi być podjęta natychmiast, bez możliwości przemyślenia. Wybór polecanych lub znanych wnioskodawcy wykonawców jest wyborem, który minimalizuje ryzyko próby oszustwa.
Wystrzegaj się akwizytorów pukających do Twoich drzwi, osób podszywających się pod przedstawicieli gminy, WFOŚiGW czy NFOŚiGW, uważaj także na ulotki i inne materiały z bezprawnie używanym logo programu, czy wymienionych instytucji.
Wybierz rzetelnego wykonawcę. Nie narażaj się na niepotrzebne wydatki. Zanim wybierzesz wykonawcę:
- Sprawdź jego doświadczenie i uprawnienia;
- Zapytaj o szczegóły umowy;
- Nalegaj na ustalenie i zapisanie szczegółów współpracy, szczególnie te dotyczące zakresu prac, terminów, harmonogramu prac i płatności w etapach – zgodnie z postępem prac, materiałów, parametrów urządzeń;
- Pomyśl też o gwarancji i serwisie posprzedażowym mając na uwadze ewentualną kontrolę przedsięwzięcia w przyszłości, wykonawca już na początku – jeszcze przed rozpoczęciem prac – powinien poinformować o warunkach gwarancji (w warunkach utrzymania gwarancji może być np. obowiązkowy okresowy serwis, który jest odpłatny).
Przypominamy też o kilku obowiązkach dotyczących wykonawcy wynikających z programu Czyste Powietrze:
- Wykonawca, z którym podpisujesz umowę musi działać na rynku usług budowlanych, remontowych lub montażowych co najmniej 1 rok albo posiadać doświadczenie w realizacji co najmniej 15 inwestycji dla beneficjentów programu Czyste Powietrze,
- Zakres przedmiotu umowy zawartej z wykonawcą powinien wynikać z dokumentu podsumowującego audyt energetyczny, umowa z wykonawcą powinna precyzować parametry techniczne, rodzaje wykorzystywanych materiałów i inne szczegóły ważne dla danego zakresu prac
- W Portalu Beneficjenta w dziale Czyste Powietrze znajduje się wzór umowy z wykonawcą (załączamy go również pod artykułem). To dobrowolny dokument, ale jeśli zdecydujesz się na podpisanie innego, to pamiętaj, że musisz uwzględnić obowiązkowe treści z naszego wzoru (zostały one oznaczone gwiazdką w udostępnionym wzorze).
- Praktyczne porady dla Beneficjentów na temat współpracy z wykonawcą znajdziesz w broszurze, którą załączamy poniżej.
Broszura [pobierz]
Wzór umowy z wykonawcą [pobierz]
Jeśli planują Państwo złożenie wniosku o dofinansowanie w ramach programu Czyste Powietrze, warto wcześniej przygotować niezbędne informacje i dokumenty. To usprawni proces i pozwoli szybciej uzyskać dotację.
Na pierwsze spotkanie w gminnym Punkcie Konsultacyjnym Czystego Powietrza lub z operatorem prosimy przygotować:
- adres e-mail oraz dane osobowe,
- numer PESEL współmałżonka,
- informacje o dochodach,
- dane dotyczące nieruchomości.
Docelowo potrzebne będą również:
- księga wieczysta lub inny dokument potwierdzający prawo własności do budynku,
- zgoda współmałżonka na zaciąganie zobowiązań w ramach umowy o dofinansowanie (jeśli dotyczy),
- zgoda współwłaścicieli na realizację przedsięwzięcia (jeśli dotyczy),
- zaświadczenie o dochodach wydane przez wójta, burmistrza lub prezydenta miasta (wymagane przy ubieganiu się o podwyższony lub najwyższy poziom dofinansowania; dokument musi być wystawiony na wnioskodawcę)
- umowa lub umowy z wykonawcą (w przypadku składania wniosku o dotację z prefinansowaniem).
- audyt i dokument podsumowujący audyt energetyczny (w przypadku braku audytu operator pomoże w wyborze audytora energetycznego).
- inne niezbędne dokumenty i oświadczenia (w tym dotyczące wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych).
Pamiętajmy, że dobre przygotowanie to krótszy czas oczekiwania na decyzję i sprawniejsze przeprowadzenie całego procesu.
Więcej informacji dostępnych jest na stronie www.czystepowietrze.gov.pl:dofinansowanie Czyste Powietrze krok po kroku
Już prawie 10 mln. zł – tyle mieszkańcy gminy Zbuczyn otrzymali dotacji z programu Czyste powietrze – stan na 31 marca 2025 r.

Ruszyła kolejna odsłona programu – po szczegóły zapraszamy do Punktu Konsultacjno-Informacyjnego, gdzie informacji udziela Ekodoradca zatrudniony w ramach projektu Mazowsze bez smogu.
#czystepowietrze; #mazowszebezsmogu
Zapraszamy Wykonawców prac w ramach programu „Czyste Powietrze”na spotkanie w WFOŚiGW w Warszawie.


- mail: ug@zbuczyn.pl
- tel. 796 551 338
Zobacz czym oddychasz: Mobilne płuca w Gminie Zbuczyn
W już szóstej edycji antysmogowej kampanii Polskiego Alarmu Smogowego „Zobacz, czym oddychasz”, która w tym sezonie grzewczym koncentruje się na wpływie zanieczyszczenia powietrza na najmłodszych, mobilne płuca trafiły do Gminy Zbuczyn. To pierwsza taka instalacja w naszym regionie. Dwumetrowy model ludzkich płuc „oddycha”, pochłaniając zanieczyszczenia powietrza, które osiadają na białej materii pokrywającej instalację. Powietrze zasysane jest, poprzez białą flizelinę pokrywającą płuca, przez dwa wentylatory symulujące proces oddychania. Zanieczyszczenia powietrza filtrowane przez “płuca” osiadają na białej materii, która – zależnie od poziomu zanieczyszczenia powietrza – przybiera – no właśnie – zobaczmy jaki w Zbuczynie przybiera kolor:
Obowiązkowa lista ZUM
Przypominamy, że od 14 czerwca 2024 r. dotacja z programu „Czyste Powietrze” na pompę ciepła, kocioł zgazowujący drewno lub kocioł na pellet może być udzielona tylko wtedy, gdy urządzenie wpisane jest na listę zielonych urządzeń i materiałów (lista ZUM dostępna jest pod linkiem: https://lista-zum.ios.edu.pl/). Szczegóły ws. zmian programu „Czyste Powietrze” od 22 kwietnia: https://czystepowietrze.gov.pl/media/informacje-prasowe/nowe-zasady-w-programie-czyste-powietrze
Obowiązkowy audyt energetyczny
Informujemy, że od 14 czerwca 2024 r. – w przypadku kupna i montażu pompy ciepła z dotacją z programu „Czyste Powietrze” – obowiązkowo należy wykonać audyt energetyczny. Można na to dostać dodatkową dotację do 1 200 zł. Szczegóły: https://czystepowietrze.gov.pl/wazne-komunikaty/lepsze
Nowe „𝗖𝘇𝘆𝘀𝘁𝗲 𝗣𝗼𝘄𝗶𝗲𝘁𝗿𝘇𝗲” – ruszył nabór wniosków!
Od 31 marca 2025 r. od godz. 12:00 można składać wnioski w nowej odsłonie programu Czyste Powietrze.
Program przeszedł gruntowne zmiany, dzięki którym pomoc trafia tam, gdzie jest najbardziej potrzebna – do rodzin najbardziej narażonych na skutki ubóstwa energetycznego. To szansa na cieplejszy dom, niższe rachunki i czystsze powietrze dla wszystkich!
Co się zmieniło?
1. Uszczelnienie zasad, szczególnie dla najwyższego poziomu dofinansowania:
– Wnioskodawca musi być właścicielem nieruchomości przez minimum 3 lata przed złożeniem wniosku – koniec z przepisywaniem domów „na wnuczka”
– Obowiązkowa współpraca z operatorem dla osób o najniższych dochodach oraz w przypadku prefinansowania inwestycji
– Możliwość uzyskania dofinansowania tylko raz – jeden budynek = jeden beneficjent
2. Wyższy standard energetyczny budynków:
– Koniec z pozorną termomodernizacją
– Wymóg potwierdzenia standardu energetycznego przed i po inwestycji
3. Racjonalne wydatki i koniec zawyżania kosztów:
– Wprowadzenie maksymalnych kwot dofinansowania dla poszczególnych kategorii wydatków
– Limity dotacji jednostkowych, np. na m² ocieplenia, aby środki były wykorzystywane efektywnie
4. Wprowadzenie systemu operatorów:
– Każdy beneficjent może liczyć na bezpłatną pomoc operatora na każdym etapie inwestycji – od pomysłu, przez wniosek, aż po rozliczenie dotacji
Dzięki nowym zasadom publiczne środki będą wydawane uczciwie, mądrze i przejrzyście, a mieszkańcy zyskają realne wsparcie w poprawie jakości życia i ochronie środowiska.
Więcej informacji oraz szczegóły składania wniosków znajdziecie na stronie: www.czystepowietrze.gov.pl